Культурний провідник

Загальноукраїнська відзнака для ЗМІ за публікації у сфері сучасної культури

При великій кількості та високій якості сучасного українського культурного продукту він не доступний більшості українців передовсім через недостатню кількість та якість інформації про нього. інформаційний вакуум навколо сучасного українського культурного продукту не лише шкодить розвиткові самої культури, а й породжує проблеми суспільні – адже саме «культурна» (а не політична чи економічна) інформація на загальнодоступному рівні формує тип мислення та образ життя суспільства.

Моніторинг преси показує, що саме публікації про культурні події найчастіше стають об'єктом передруків і таким чином збільшують популярність «першодрукарів» цієї інформації.

p3050018_.gif

З метою привернення уваги загальносуспільної преси до збільшення якості та кількості публікацій про вітчизняний культурний продукт у ЗМІ, а також заохочення журналістів та редакторів «загальнодоступної» преси засновано відзнаку «Культурний провідник».


Вперше про заснування відзнаки «Культурний провідник» було оголошено на прес-брифінгу 18 жовтня 2006 року під час Щотижневих посиденьок в УНІАН. Засновник відзнаки Інтернет-часопис сучасної культури «Кульбіт» (www.culbit.com) – таким чином планує привернути увагу загально-суспільної преси до збільшення якості та кількості публікацій про вітчизняний культурний продукт, а також заохочення журналістів та редакторів «загальнодоступної» преси.

Автори ідеї: Ксеня Сладкевич і Петро Мацкевич

 

«Культурний провідник-2007»
Координатор: Ксеня Сладкевич

zaprosh-mini.jpg13 березня 2007 року о 18-30 у кнайп-клубі «Купідон» (Київ, вул. Пушкінська, 1-3/5) пройшло перше вручення відзнаки «Культурний провідник». Відзнаку отримали 4 неспеціалізовані ЗМІ, орієнтовані на широку аудиторію, та 2 журналісти за регулярне та цікаве висвітлення сучасного «культурного ландшафту» України за результатами моніторингу ЗМІ за 2006 рік.p3130019_.gif

Кожен номінант отримав спеціальну відзнаку та посвідчення «Власника відзнаки», яке гарантує покровительство Духу Куль Біт, а також - подарунки: вишуканий букет квітів від компанії «Укрфлора», легендарне шотландське віскі «Роб Рой» та чилійський Совіньйон від компанії «Вінфорт», чудовий альбом «20 художників України» від галереї «Ательє Карась» та смачні книжки від видавництва «Кальварія».

Уособленням Духа на ім’я Куль Біт (Дух Куль Біт – Дух одного біту «культурної» інформації) стала дерев’яна статуетка, зроблена львівським художником Аркадієм Кудреватовим за макетом київського художника Валерія Сладкевича.

p3130046_.gifСеред гостей церемонії були присутні:українські письменники, художники, музиканти, театральні режисери: Василь Шкляр, Олександр Ройтбурд, Сергій Жадан, Ірена Карпа, Ксеня Харченко та інші; представники дипломатичного корпусу в Україні: надзвичайний і повноважний посол Латвійської Республіки в Україні пан Андріс Вілцанс, надзвичайний і повноважний посол Фінляндії в Україні пані Лаура Рейніля, координатор з преси та культури фінської амбасади пані Ханні Хювярінен; журналісти: Олександр Красюк, Михайло Бриних, Юка Гаврилова, Марія Хрущак, Сергій Семенов, Наталія Лігачова, Марина Фіалко, Сергій Васильєв, Вікторія Стах та ін.
Музику вечора створювали чудові музиканти: акапельна формація «GALANTE SOLO», створена 2002 (керівник і автор всіх аранжувань - Андрiй Маценко); та фольк-гурт «Рун», теж створений у 2002 році (керівник Ігор Сівак), який грає традиційну музику Ірландії, Шотландії, Галісії, України.

Власниками першої відзнаки «Культурний провідник» стали:
часописи «Афіша» та «Експерт Україна», газета «Без цензури», ТРК «Радіо Ера FM», а також
журналісти Михайло Бриних та Олександр Красюк.
Спеціальні відзнаки отримали:
Інтернет-портал «СУМНО» (від власника кнайп-клубу «Купідон» Федора Баландіна)
та журналісти
Дмитро Десятерик і Ольга Петрова (від керівника галереї «Ательє Карась»).

Компанії, які допомогли зробити церемонію більш святковою:

  • компанія «Вінфорт», яка є постачальником найраритетніших віскі, надала у подарунок номінантам віскі «Rob Roy», назване на честь легендарного доброго розбійника Роберта Макгрегора, який жив у Шотландії на межі ХVІІ-ХVІІІ ст. і був представником одного з найвпливовіших шотландських кланів. У нього відібрали землю і протягом тривалого часу він переховувався від англійського правосуддя. Роберт організував загін «лісових братів». Як ви вже здогадалися, це легенда про Робін Гуда...
  • компанія «Укрфлора», яка створила чудові букети для номінантів.
  • концерн «Оверлайн» - Одеський завод шампанських вин, діючи за принципом: де Одеса - там і свято, пригощав гостей вечора відмінним «Брютом».

Організаційне забезпечення та PR-супровід проекту здійснює корпорація інтелектуальних рішень «Matskevych&Sladkevych Brand Corporation».


Фотозвіт ТУТ

 

«Культурний провідник-2008»
Координатор:
Тетяна Садиченко
p5020001_.gif
26 березня 2008 року під час Щотижневих посиденьок в УНІАН анонсовано «Культурний провідник – 200
8».
8 травня 2008 року о 16-00 в камерній залі Мистецького арсеналу рамках програми фестивалю «ГОГОЛЬ
Fest» Інтернет-часопис сучасної культури «Кульбіт» знову вручив відзнаки «Культурний провідник».
Відзнака «Культурний провідник» вручається
редакціям неспеціалізованих загальнонаціональних і регіональних друкованих видань (загальносуспільні ЗМІ), орієнтованих на широку аудиторію, за регулярне та цікаве висвітлення сучасного «культурного простору» України. Цьогорічний «Культурний провідник» проводився за підтримки Програми Матра КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Моніторинг

«Культурні провідники-2008» визначалися за результатами моніторингу українських інформаційних джерел за 2007 рік. Моніторинг ЗМІ відбувався в три етапи. На першому етапі проводився кількісний моніторинг, який здійснив Інформаційний центр «Електронні вісті». Було відмоніторено 1088 джерел.
На другому етапі менеджерами агенції «MSBrand Corporation» оцінювався характер публікацій: відбирались видання, в яких переважали статейні публікації, а не анонси, короткі повідомлення чи новини. Таким чином було сформовано короткий список видань, до якого увійшли такі видання:

 

  • «Хрещатик», «Коммерсантъ-Украина», «День», «Україна молода», «Львівська газета», «Дзеркало тижня», «Вечірній Київ», «Галичина», «2000», «Високий замок», «Аргументы и Факты в Украине», «Кіевскій Телеграфъ», «Столичные новости», «Новая», «Weekend», «ГлавРед», «Фокус», «Эксперт Украина», «Профиль Украина», «CITY LiFE».

На третьому етапі справа була передана до рук експертів, які за 10-бальною шкалою оцінювали публікації з «культурної» тематики у виданнях за такими критеріями:

  • якість матеріалів (володіння темою, фактологічна коректність, стиль написання тощо),
  • різноманітність тем,
  • цікавість подання.

Якісну оцінку здійснювала Експертна рада у складі:

  • Наталія Шиманович, генеральний директор ВГО «Український Маркетинг Клуб», керівник відділу маркетингу та реклами ДП «Кнауф Маркетинг» – один голос
  • Ольга Столяренко, аккаунт менеджер агенції «О2 Public Relations»один голос
  • Богдан Логвиненко, головний редактор спеціалізованого Інтернет-видання «СУМНО» – один голос
  • Тетяна Садиченко, головний редактор Інтернет-часопису сучасної культури «Кульбіт» – один голос
  • Юка Гаврилова, арт-критик, журналіст та Олександер Красюк, арт-критик, перекладач, редактор – один спільний голос
  • Петро Мацкевич і Ксеня Сладкевич, агенція «MSBrand Corporation» – один спільний голос

Слід зауважити, що оцінки експертів щодо одних і тих же часописів часто розходились, тому, окрім оцінок, дехто з експертів надав і свої коментарі:
На наш погляд, в рейтингу не вистачає «Телекритики» і кількох Інтернет-ресурсів (зокрема УНІАН – попри деяку загумінковість, принаймні вони мають окремий культ-порт.)... «Український Тиждень» можна відзначити авансом за дебют. Персонально з журналістів-культуртрегерів ми відмітили б Діму Десятирика (за багаторічну впертість)…» (Юка Гаврилова, Олександер Красюк)
«Львівська газета» – всебічно: і Львів, і Україна, і світ – дуже добре, як для регіонального видання, «Кіевскій Телеграфъ» – досить цікаво, як не дивно, «Weekend» – неглибоко, скандально, але багато
J, «CITY LiFE» – дуже добре, «Фокус» – не кращій розділ у виданні, небагато і неглибоко» … (Ольга Столяренко)
За більшістю видань і так слідкую, для мене перш за все «якістю» є «індекс цитованості». Якщо статті невиразні, проходять непоміченими, і це у виданні спостерігається постійно – видання отримує низьку оцінку. Звісно, випадок, коли журналіст наплутав факти, перекрутив і відригнув, що викликало резонанс, скажімо, в блогерів – не рахується... Також низькі оцінки отримали представники «КМХ», в яких редактори культури, очевидно, нещасні бідолашні люди, які користаються правилом «что делать и кто виноват, когда на место цензуры приходит формат». Здивований тим, як ці дешеві брошурки потрапили до топ-20.
Також не згоден з тим, що «CITY LiFE» – непрофільне видання, оцінка якості 9, але якщо оцінювати це видання, то слід перенести його в «додаткові» профільні. (Богдан Логвиненко)
Для нас відкриттям цього моніторингу стали такі видання, як Івано-Франківська «Галичина» та Луцький
«CITY LiFE». Особливо вразив останній - розважально-рекламне видання, всі сторінки якого, окрім рекламних, заповнені якісною інформацією про сучасну українську культуру. З повагою до читача, а не за принципом «піпл і так схаває». (Петро Мацкевич, Ксенія Сладкевич)

Лауреати-2008
За публікації у сфері культури в 2007 році «Культурними провідниками-2008» були названі лише шість друкованих видань:

  • «Україна молода»
  • «Львівська газета»
  • «Дзеркало тижня»
  • «Фокус»
  • «Эксперт Украина»
  • «CITY LiFE»

Нагадаємо, що минулого року за результатами моніторингу ЗМІ за 2006 рік було відзначено лише чотири неспеціалізованих ЗМІ та двох журналістів: часописи «Афіша» та «Експерт Україна», газета «Без цензури», ТРК «Радіо Ера FM», а також журналісти Михайло Бриних та Олександр Красюк. Спеціальні відзнаки отримали: Інтернет-портал «СУМНО» від власника кнайп-клубу «Купідон» Федора Баландіна, та журналісти Дмитро Десятерик (газета «День») і Ольга Петрова (газета «Дзеркало тижня») від керівника галереї «Ательє Карась».

А вперше про заснування відзнаки «Культурний провідник» було оголошено на прес-брифінгу 18 жовтня 2006 року під час Щотижневих посиденьок в УНІАН. Засновник відзнаки Інтернет-часопис сучасної культури «Кульбіт» (www.culbit.com) – таким чином планує привернути увагу загальносуспільної преси до збільшення якості та кількості публікацій про вітчизняний культурний продукт, а також заохочення журналістів та редакторів «загальнодоступної» преси.


Відзнака й церемонія відзначення

3.jpg8-го травня серед цегляних не оштукатурених (на щастя) стін Мистецького арсеналу на гостей церемонії чекали Дух Куль Біт і таємнича атмосфера Мистецького Арсеналу, бокал вина при вході та неповторна гра шоу мильних кульок, несподіване поєднання флейти (Альона Єлізарова), акордеона (Данило Демидов) та акустичної гітари (Євдокім Решетько), ведучий церемонії – поет і художник Богдан Горобчук і господиня вечора – головний редактора Інтернет-часопису сучасної культури «Кульбіт» Тетяна Садиченко (її також знають як письменницю Тетяну Винокурову-Садиченко).

Всі лауреати стали власниками статуетки«Культурний провідник», яка є уособленням Духу Куль Біт – «покровителя» тих, хто працює в інформаційній сфері сучасної культури та посвідчення «Власника відзнаки «Культурний провідник».

Подарунки для лауреатів забезпечили: Торгова марка «Фільтри для води «Бар’єр», компанія «Медіа Маркет» (Universal Pictures License), культове українське видавництво «Кальварія», галерея «Ательє Карась».

Відзнаку вручали ті, хто вже за своєю діяльністю є «автентичними» культурними провідниками в сучасній українській культурі:

  • Любомир Кобильчук-Левицький – режисер першого українського молодіжного триллеру «Штольня»
  • Влад Троїцький – ідеолог «Гогольфесту», директор і режисер театру «Дах»
  • Тетяна Садиченко – головний редактор часопису сучасної культури «Кульбіт», відома під псевдонімом Тетяна Винокурова-Садиченко авторка чотирьох романів, два з яких вже мають і книжкові, і аудіоверсії
  • Павло Гудімов – музикант, директор арт-галереї «Я-Галерея»
  • Діана Дуцик – у минулому – головний редактор видання «Без цензури», яке стало «Культурним провідником-2007», сьогодні – керівник нового Інтернет-проекту – «ПІК України»
  • Марко Галаневич – лідер етно-хаос гурту «Даха-Браха»

Ідея «живого» повітря, «живі» не поштукатурені стіни Мистецького арсеналу, «жива» музика, «живі» ідеї й, на завершення, «живе» бармен-шоу – все це створювало цікаву атмосферу й неповторні відчуття.
Організаційне забезпечення та PR-супровід проекту забезпечувала агенція «MSBrand Corporation». Координатор проекту – Тетяна Садиченко, editor@culbit.com

P.S. Це вже стало в Україні поганою тенденцією: ті часописи, в яких розділ «Культура» виходить на достойний рівень, його або закривають їх власники, або в газеті змінюється керівництво, яке, в свою чергу, змінює політику щодо публікацій на тему культури. Так, вочевидь, сталося з газетою «Без цензури» (яку просто «ліквідували») і з «Львівською газетою», бо 8 травня (сьогодні!) ми отримали лист, повний текст якого наводимо без коментарів:
Вельмишановні організатори нагороди «Культурний провідник»!
Відділ культури «Львівської газети» дуже дякує за увагу до нашої роботи і за високу її оцінку, адже те, що ми потрапили до короткого списку претендентів, є для нас великою честю. Впродовж останніх п’яти з половиною років ми намагалися об’єктивно і максимально всебічно висвітлювати культурні події, котрі виходять за вузькі локальні рамки. Ця сфера є без перебільшення справою життя для кожного із нас, тому особливо приємно, що наш професійний рівень і щоденна праця отримали належне визнання.

Проте вважаємо за потрібне повідомити, що в зв’язку із приходом нового керівництва «Львівської Газети» в останніх декілька місяців кардинально змінилася редакційна політика, зокрема (а можливо, і в першу чергу) втому, що пов’язане із висвітленням культурних подій. Не погоджуючись із таким новим баченням наповнення сторінок видання, відділ культури у повному складі (саме у тому, незмінному, в якому працював із дня заснування газети і протягом 2007-го року, який відзначає Ваша нагорода) написав заяви на звільнення з «Львівської газети», як і більшість журналістів видання з інших відділів. Тож вважаємо із нашого боку не зовсім правильним бути присутніми на церемонії у якості представників «Львівської газети».

Ще раз дякуємо за високу оцінку нашої праці,
Ярина Коваль, Лідія Мельник, Наталка Сняданко, Катерина Сліпченко

P.S. У Львові вже протягом тривалого часу точаться дискусії щодо зміни пріоритетів висвітлення культурних подій у ЛГ: http://www.zik.com.ua/ua/news/2008/03/26/130962

Процитуємо лише Александера Красюка:

«Феномен України полягає в тім, що у великій пресі, на телебаченні й радіо практично відсутні статті, сюжети, передачі (за нечастими винятками) про актуальну українську культуру. Що там присутнє — не варте уваги культурної людини. З яких причин склалася така ситуація — варте не аналізу, а діагнозу власникам і менеджерам медіакорпорацій. Як приватним, так і державним. Цей феномен можна назвати так:

«затриманий постколоніальний синдром провінційної меншовартості».