Всеукраїнський фестиваль сучасної літератури «Просто так» може перетворитися на open-air

11:56 31.05.2007/ «Телекритика»(портал)
30 травня під час традиційних мистецьких посиденьок в інформаційному агентстві УНІАН українські експерти з літератури та журналісти у форматі вільної дискусії визначали цьогорічну концепцію Всеукраїнського фестивалю сучасної літератури «Просто так».

За словами засновника фестивалю, письменника Валерія Нечипоренка, цей захід проводиться в місті Коростені Житомирської області вже 7 років «у душевній камерній атмосфері». Цього року організатори вирішили вивести фестиваль на рівень загальнодержавного культурного проекту. «Я – колишній український письменник. Моя остання книжка вийшла в 1998 році. Моя мета, щоб цей фестиваль пропагував сучасну літературу і колишніх письменників в нашій країні було менше», – каже пан Нечипоренко.

Суть конкурсу полягає в тому, що кожен з фіналістів має публічно презентувати свій вірш або уривок з прозового твору. На це йому дається десять хвилин, у які він має прочитати його сам, або запросити для цього професійного актора. Крім того, цього року запроваджено низку додаткових номінацій: турнір серед критиків та гумористів, а також конкурс для дітей. Також буде значно збільшено бюджет фестивалю. Наприклад, планується, що сума головної премії становитиме десять тисяч гривень.

Найбурхливіші суперечки серед присутніх викликало питання, чи варто залишати цей фестиваль у вигляді конкурсу літературних читань, або усе ж таки розбавити його іншими мистецькими подіями. Адже саме по собі поняття фестивалю вимагає більшої публічності.

Як вважає письменниця та співачка Ірена Карпа, одної грошової премії мало, щоб зацікавити громадськість. До того ж, людям буде важко сприйняти велику кількість виступів поетів поспіль: «Треба проводити його в форматі open-air, запросити місцеві гурти або навіть когось рівня "ВВ" чи ТНМК, щоб читання літературних творів перекидалося з «живими» виступами».

З нею погодилася керуючий партнер агенції MSBrand Corporation Ксенія Сладкевич, за словами якої, навіть літературні презентації вже давно вийшли за межі простих читань. А на думку головного редактора журналу «Телекритика» Євгена Мінка, щоб привернути увагу медіа, не обов’язково запрошувати Олега Скрипку: «Краще вигадати цікаву ідею, якою можна захопити».

Також присутні обговорили можливість видання творів учасників окремою книжкою або ж їх періодичного друку в одному з літературних видань. За словами Валерія Нечипоренка, вже зараз іде розробка сайту, на якому можна буде ознайомитися з усіма конкурсними роботами. Крім того, надійшла пропозиція ввести різні критерії оцінки учасників. Наприклад, одного переможця визначать члени журі, а іншого – прості глядачі за результатами того, як кожен зможе подати свій твір під час публічних читань.

Остаточного рішення щодо концепції фестивалю «Просто так» учасники посиденьок так і не ухвалили.

Ольга Ліцкевич, «Телекритика»